O mně

Jmenuji se Yukie Ichimura a jsem japonská pianistka žijící v Praze. Pořádám koncerty, působím v několika hudebních souborech a nabízím výuku hry na klavír.

Narodila jsem se v Japonsku a vyrůstala jsem v Yoshikawě v prefektuře Niigata. Je to oblast s rýžovými terasami, kde se pěstuje nejkvalitnější japonská rýže a díky zvláštnímu klimatu oblast bohatá v zimě na sníh s velkými lyžařskými resorty. Blízko je moře i vysoké hory. V našem domě bylo truhlářství mého tatínka, kam jsem se chodila dívat na jeho tradiční ručně dělané výrobky.

Ve čtyřech letech jsem uviděla klavír a prohlásila: “Na to chci taky hrát!”. Klavírem jsem byla fascinovaná a nikdy už mě to nepustilo. Díky podpoře rodičů jsem brzy mohla začít a také měla štěstí na první paní učitelku. Hrát s ní byla taková radost, že jsem se těšila ráno do školy, kde jsem si mohla před vyučováním zahrát na klavír a po škole pak na svůj klavír doma.

Klavír mě přivedl do Tokia, kde jsem studovala na Musashino Akademii múzických umění. I tam jsem měla štěstí na výborného laskavého učitele profesora Jana Horáka. S ním jsem poznávala českou hudbu a byl to on, kdo mě poslal na první cestu do Evropy na mistrovské kurzy do Brna. V Čechách se mi zalíbilo natolik, že jsem se rozhodla pokračovat ve studiu na konzervatoři v Praze u profesora Michala Rezka. Studovala také soukromě u profesorů Rudolfa Meistera z Německa a Jiřího Skovajsy z Brna.

Během studií jsem se často účastnila interpretačních soutěží. Získala jsem 1. cenu na hudební soutěži v Niigatě v Japonsku, byla laureátkou Japan Classics Competition (Japonské soutěže klasické hudby) a laureátkou soutěže Tokyo International Association of Artists (Tokijského mezinárodního sdružení hudebníků).

Sólově jsem hrála na koncertních pódiích v Plzni, Praze, Brně, Teplicích a v jiných městech v České Republice, a samozřejmě na mnoha místech v Japonsku. V roce 2005 vystoupila spolu s violoncellistou Petrem Nouzovským na prestižním festivalu Pražské jaro. V roce 2008 hostovala jako sólistka se Západočeským symfonickým orchestrem v Mariánských Lázních.

Mou velikou vášní je komorní hudba, kde radost sdílíme s ostatními umělci a předáváme dál. Spoluúčinkuji v nejrůznějších souborech smyčcových i dechových nástrojů, klasické hudby i hudby soudobých skladatelů.